Specialauktion Allmoge halslås

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HALSLÅS, silver, delvis förgyllt, med fasettslipad röd samt grön glasfluss, 1800-tal, dekor av filigran, behängd med fem länkar, samt vidhängd kläpp med ciselerad dekor, signerad KJD 1822, längd ca 75 cm, vikt ca 74 g

Senare omgjord

474242

2017-10-16