Specialauktion Allmoge smycken
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DRÄKTSMYCKEN, 3 dlr, allmoge, varav: BRÖSTPLÅTAR, 1 par, silver, 1800-tal, ciselerad geometrisk dekor, behängd med tre berlocker vardera, diameter ca 10 cm,
BROSCH, silver, kupolformad med 5 romboida hängen, stämplad E O Jonsson, Stockholm 1937, höjd 40 mm, BROSCH, silver, 1800-tal, två kupolformationer, behängd med två fantasilänkar som avslutas i korsformade hängen
Slitage, mindre skador
474285
2017-10-16