Golvlampa 1900-talets andra hälft
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, med svängd arm, 1900-talets andra hälft, gulmetall, skärm klädd i Josef Franks "Baranquilla, vit" (linne), höjd inkl skärm ca 141 cm
HISTORIK: Mönstret "Baranquilla" ritades 1943-45, under Josef Franks tid i New York.
Slitage
474435
2017-07-22