Golvlampa 1900-talets andra hälft

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

GOLVLAMPA, med svängd arm, 1900-talets andra hälft, gulmetall, skärm klädd i Josef Franks "Baranquilla, vit" (linne), höjd inkl skärm ca 141 cm
HISTORIK: Mönstret "Baranquilla" ritades 1943-45, under Josef Franks tid i New York.

Slitage

474435

2017-07-22