Lantbruk av Brauner m. fl. 1700-talet, 2 vol.

Klubbat för:

750 SEK

Arviointi

1 500 SEK

Kuvaus

LANTBRUK AV BRAUNER M. FL. 1700-TALET (2). BRAUNER, JOHAN. Tankar wid skötseln och nyttan af boskap och fjäderfä, med botemedel i wanlige och mäst tilfällige siukdomar, samt Skogars bruk och mitzbruk i alla derå grundade hushållsmål. Jämte sätt at tilreda swenska winer af alla slags bär, frukter, rofor, blommor och gräs. Af Jan Brauner. Stockholm, hos Lor. Ludv. Grefing, 1756.
8:o. 175 x 113 mm. (24), 152, (8), 10 s. 4 utvikbara graverade planscher. Sammanbunden med:
BRAUNER, JOHAN & WINBLAD, CARL. Tankar och försök om åker och äng, med dertil nödiga redskap, afg Johan Brauner. Jemte bihang om ladugårdars byggnad och inredning. Af Carl Winblad. Fjerde uplaget. Stockholm, hos Lorents Ludv. Grefing, 1761.
8:o. (8), 208 s. 7 utvikbara graverade planscher. Sammanbunden med:
BRAUNER, JOHAN. Systematisk inledning af all landtmannens brukbara jord, til ständig afkastning utan hwila, med twänne bifagade tabeller, til uplysning. Upgifwen af Jan Brauner. Stockholm, hos direct. Lars Salvius, 1765.
8:o. 72 s. 2 utvikbara tabeller. Litet nött samtida halvfranskt band med guldornerad rygg, stänkdekorerade pärmpapper och sprängda snitt. Nummeretikett av blå klot på ryggen. Några små- och lagerfläckar. Svag fuktrand i första verkets nedre hörn t. o. m. s. 12. Andra verket bitvis lätt fuktrandat. Axel Leonard Malmströms exlibris och handskrivna innhållsförteckning.

Samling af rön och afhandlingar, rörande landtbruket, som til Kongl. Wetenskaps Aacademien blifwit ingifna. Tom I. Stockholm, hos H. Fougt, 1775.
8:o. 176 x 111 mm. (12), 276 s. 2 utvikbara graverade planscher. Samtida halvfranskt band med guldornerad rygg, stänkdekorerade pärmpapper och sprängda snitt. Enstaka småfläckar. Litet maskhål i sista planschen, eftersättsbladet och bakre pärmens insida. Bibliotheca Lincopensis stämplar.
Första av fyra band. Brauner här representerad med 2 titlar: "Nytt försök til förbätring af trä-stocks-billen" och "Tankar, om landtbrukets möjeligaste drift, med mindre kostnad, til större förkofring". Innehåller dessutom uppsatser av J. Regenspurger, J. D. Christiernin, C. H. Robsahm, C. Knutberg, C. G. Ekeberg, P. Wäsström, C. J. Drufwa, O. Törnsten, M. Wallberg och J. Gripenstedt.

Inalles 2 volymer.

Kuntoraportti

Se text!

475044

Päivämäärä:

2017-07-25