Äldre ekonomi och hushållning, 8 vol.
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ÄLDRE EKONOMI OCH HUSHÅLLNING (8). Parti äldre (1700- och 1800-tal), periodica, lösdelar m. m.
(BERGHULT, ANDERS). Hushåls-bibliotec. Första och tredje årgångarna. Stockhholm, 1755 respektive 1757, (LENGBLOM, CHRISTIAN). Hushålls-Tidning. För år 1813 [=första årgången]. Stockholm, 1813, BRAUNER & WINBLAD. Tankar och försök om åker och äng... Fjerde uplaget. Stockholm, 1761, (HESSELBERG). Samling af Hushålls och andre rön, som tid efter annan blifwit i tidningarne upgifne. I-V. Stockholm, 1788-95, Titel som ovan, I-III. Stockholm, 1788, (FISCHERSTRÖM). Ny samling af rön, försök och anmärkningar uti hushållningen, med mera. Fjerde delen. Stockholm, 1796.
Inalles 8 volymer. Ej kollationerade. Hushåls-bibliotec 1755 och Brauner & Winberg i senare band, övriga samtida. Skador och fläckar förekommer.
Se text!
475325
2017-07-25