Rysk lackask
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 000 SEK
LACKASK, 1900-tal, Palekh Laquer Art, handmålad, motiv med ryttare till häst, signerad Butsanov, undersidan märkt Made in USSR, höjd 4, 8x6 cm, kvitto medföljer
Den lilla staden Palekh ligger 350 kilometer österut från Moskva. Palekh var tidigare ett centrum för ikonmålning och som sådan nämns flera gånger i dokumenten från 1700-talet.
Efter revolutionen 1917 krävde de nya tiderna andra teman och ämnen än de religiösa. Dekoren fick bönder och revolutionära teman som motiv, en återspegling av folkets hjältar, skördar, fiske, jakt, cirkeldans och glädje.
Från början tog Palekhs målare inspiration av folkmotiv och poesi från Pushkin, Lermontov, Gorky och andra. Sortimentet av artiklar var väldigt brett: broscher, burkar, askar, cigarettfodral, snusaskar, pulverlådor, paneler, handskfack och så vidare.
För att överföra erfarenheten från gamla mästare till unga begåvade människor 1933 öppnades Palekh Art School.
Palekh Colleges akademiker från slutet av 60-talet och början av 70-talet påbörjade en väckelse genom att vända tillbaka till källorna till Palekh. Denna generation har i många avseenden banat vägen för den framtida utvecklingen.Tillströmningen av begåvade ungdomar lovar ytterligare utveckling och välstånd i Palekh Art.
Locket med smärre slitage
475688
2017-07-26