Spegel rokoko Ehrhart Göbel

Spegel rokoko Ehrhart Göbel
Spegel rokoko Ehrhart Göbel
Spegel rokoko Ehrhart Göbel
Spegel rokoko Ehrhart Göbel
Spegel rokoko Ehrhart Göbel
Spegel rokoko Ehrhart Göbel

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

EHRHART GÖBEL (glasslipare och spegelfabrikör i Stockholm 1744-1764), toilettespegel, rokoko, polykrom dekor, brännstämplad samt Stockholms Hallstämpel, höjd ca 37,5, bredd 25,5 cm

Låddel saknas, senare bakstycke, åldersrelaterat slitage, senare glas

475721

2017-07-26