Igge Karlsson oljemålning

Igge Karlsson oljemålning
Igge Karlsson oljemålning
Igge Karlsson oljemålning
Igge Karlsson oljemålning

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

IGGE KARLSSON (1932-2009): "Telefontornet sett från Konstfack", signerad och daterad K 1950, olja på träplank, ca 48x82 cm

Telefontornet var ett fackverkstorn i stål på taket på Allmänna Telefonaktiebolagets hus vid Malmskillnadsgatan 32 i Stockholm, byggdes 1887 och revs 1953

475761

2017-07-27