Rörstrand Spetsmönstret Sommar

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

RÖRSTRAND, "Spetsmönstret" (1837-1934), 50 dlr., matservis, flintgods, lila gravyr med dekor av orientaliska scener, vissa delar rakstämplade (före 1884), bestående av: 10 flata mattallrikar, 10 djupa mattallrikar, 11 förrättstallrikar, 14 assietter, 6 uppläggningsfat samt en saladiere, mattallrikens diameter ca 25 cm

Krackeleringar, nagg, missfärgningar, sprickor

475971

2017-07-29