Romansk missal
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ROMANSK MISSAL, tysk munkmissal, 1100-tal, med text och målade dekorativa detaljer på vellum, längst ner på bladets baksida är en bit vellum fäst, på denna finns en påskrift som utifrån avvikelser i stil bör ha tillkommit under 1200-talet vilket tyder på att missalen då fortfarande var i bruk, passepartoutens innermått ca 28 x 18 cm.
Fuktfläckar, slitage.
476279
2017-08-01