Romansk missal

Romansk missal
Romansk missal
Romansk missal
Romansk missal
Romansk missal
Romansk missal
Romansk missal
Romansk missal

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ROMANSK MISSAL, tysk munkmissal, 1100-tal, med text och målade dekorativa detaljer på vellum, längst ner på bladets baksida är en bit vellum fäst, på denna finns en påskrift som utifrån avvikelser i stil bör ha tillkommit under 1200-talet vilket tyder på att missalen då fortfarande var i bruk, passepartoutens innermått ca 28 x 18 cm.

Fuktfläckar, slitage.

476279

2017-08-01