Terrin fajans Moustiers 1700-tal
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TERRIN, fajans, Frankrike, 1700-tal, senbarock, Moustiers, på tassar, med hänklar i form av grotesker, dekor av figurer samt blomsterslingor i lejongult, längd ca 33 cm, höjd ca 24 cm
Proveniens: enligt uppgift tidigare ägd av konstnären Einar Nerman (1888-1983)
Nagg, lockknoppen med lagning
476551
2017-08-03