Terrin fajans Moustiers 1700-tal

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

TERRIN, fajans, Frankrike, 1700-tal, senbarock, Moustiers, på tassar, med hänklar i form av grotesker, dekor av figurer samt blomsterslingor i lejongult, längd ca 33 cm, höjd ca 24 cm

Proveniens: enligt uppgift tidigare ägd av konstnären Einar Nerman (1888-1983)

Nagg, lockknoppen med lagning

476551

2017-08-03