Karta över Skandinavien av Mercator
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKANDINAVIEN. MERCATOR, GERHARD. Svecia et Norvegia cum confinys. Amsterdam tidigt 1600-tal.
Kolorerad graverad karta med kartusch i färger. Mått ca 365x480 mm. Ramad.
Ginsberg 34. Ur Atlas sive Cosmographicae som utkom i Duisburg 1595.
Mittveck något nött, liten lagning i nedre del.
476765
2017-09-16