Karta över Skandinavien av Mercator

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKANDINAVIEN. MERCATOR, GERHARD. Svecia et Norvegia cum confinys. Amsterdam tidigt 1600-tal.

Kolorerad graverad karta med kartusch i färger. Mått ca 365x480 mm. Ramad.

Ginsberg 34. Ur Atlas sive Cosmographicae som utkom i Duisburg 1595.

Mittveck något nött, liten lagning i nedre del.

476765

2017-09-16