Per Södermark porträtt

Per Södermark porträtt
Per Södermark porträtt

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

1 200 SEK

PER SÖDERMARK (1822-1889.): "Fortunata", monogramsignerad "P.S."olja på duk, ca 32 x 26 cm

Sannolikt utförd efter en komposition av brodern Olof Johan Södermark, se nationalmuseum NMG, Lito 3/1874

Några mindre färgbortfall, smärre krackelyr.

476895

2017-08-06