Apotekskärl porslin
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
APOTEKSKÄRL, Marieberg, fajans, dekor i starkeldsblått med 3 kronor, IHS samt benämningen P L Sassafri och Georgii, i botten märkning, höjd ca 13 cm.
Ett kantnagg, krackelyr i glasyren.
476937
2017-08-06