Teskedar silver 1800-tal

Teskedar silver 1800-tal
Teskedar silver 1800-tal
Teskedar silver 1800-tal
Teskedar silver 1800-tal
Teskedar silver 1800-tal
Teskedar silver 1800-tal
Teskedar silver 1800-tal
Teskedar silver 1800-tal

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TESKEDAR, 14 st., "Gammal fransk", silver, 1800-talets andra hälft, av varierande mästare bland annat Johan Theodor Hagman (1874-1901), Uppsala, Carl Magnus Hedin (1843-1868), Nora, Erik Linderoth d.ä. (1824-1870), Umeå, Erik Felix Wendelius (1833-1837 samt 1862-1894), Östhammar, längd ca 13-14 cm, vikt ca 169 g

Vissa med gravyr, slitage, stötskador

477580

2017-08-11