Historia, arkeologi m. m. 1800-tal, 6 vol.

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HISTORIA, ARKEOLOGI M. M. 1800-TAL (6). RÜHS, FRIEDRICH. Svea rikes historia från de äldsta tider till konung Carl XII:s död. I-V. Stockholm, E. A. Ortman och Zacharias Haeggström, 1823-25.
8:o. 200 x 130 mm. XXVI, 363, (1), (2), 352, (2), 573, (3), 621, (3), 707, (5) s. Utvikbar tabell i del III.
Något nötta samtida halvfranska band med blind- och guldornerade ryggar med brandgula ryggtiteletiketter, marmorerade pärmpapper och sprängda snitt. Enstaka småfläckar. L. J. Lovéns namnteckning i första volymen. Svaga biblioteksstämplar och utgallringsstämplar på titelbladen. 4 volymer.
DURANT, SIMON, DURAND, HENRI & LAVAL, EUGÈNE. Album archéologique et description des monuments historiques du Gard. Nimes, Imprimerie Soustelle.Gaude, 1853.
4to. 290 x 200 mm. (2), XXIII, (1), 25-108 pp. Engraved extra title. 22 engraved plates, 1 folding engraved map. Worn contemporary half calf. A few minor stains.

BELLMAN, CARL MICHAEL. Fredmans epistlar af C. M. Bellman. Med gallerie og scener, fremstillede i 24 colorerede lithographier, 80 melodier -samt ordforklaringer af P. O. Welander. [Text + musik]. Köbenhavn, George H. Jaqeger, 1844.
Stor 8:o. (2), VIII, 204, (2), (2), 96 s. 1 litograferat porträtt och 24 handkolorerade litograferade planscher. Samtida halvfranskt band med lagad rygg och dito hörn. Fläckar och lagerfläckar, en del revor.

Inalles 6 volymer.

477663

2017-08-20