Kaffekanna Porzellanmanufaktur Fürstenberg
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAFFEKANNA, porslin, Tyskland, 1790-tal, sengustaviansk, cylinderformad, Porzellanmanufaktur Fürstenberg, dekor av reserver i sepia med putto samt lejon och påfågel, detaljer i guld, botten med tillverkarmärke, höjd ca 22 cm
Historik: tidigare bedömd av Museum Schloss Fürstenberg
Locket med smärre nagg
477898
2017-08-14