Stekfat Kina 1700-tal
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av fasan vid pion på trädgårdsklippa i underglasyrblått, brättet med lambrekängbård, längd ca 41 cm
Proveniens: märkt med etikett från Tobisons Antikhandel
Formen något skev, glasyren med smärre slitage
478005
2017-08-15