Stekfat Kina 1700-tal

Stekfat Kina 1700-tal
Stekfat Kina 1700-tal
Stekfat Kina 1700-tal
Stekfat Kina 1700-tal
Stekfat Kina 1700-tal
Stekfat Kina 1700-tal

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av fasan vid pion på trädgårdsklippa i underglasyrblått, brättet med lambrekängbård, längd ca 41 cm

Proveniens: märkt med etikett från Tobisons Antikhandel

Formen något skev, glasyren med smärre slitage

478005

2017-08-15