Spegel med konsolbord nyrokoko

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SPEGEL med KONSOLBORD, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor delvis träskuren och gjutet pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, stort kvicksilverfolierat glas, uppsvägt och genombrutet krön, profilerad ram, konsolbord med svängda ben och dekorerat fotkryss, marmorerad träfiberskiva, total höjd 297, 108x49 cm, spegelns höjd ca 218 cm

Skador, ramskador, torrsprickor, senare skiva

478064

2017-08-15