Samling speldosor symphonion

Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SPELDOSA/ SYMPHONION, Imperial, Tyskland, omkring 1900, för plåtskivor, numrerad 110, med bild av musicerande barn i locket, en skiva medföljer, spelar psalmen Nun Danket Alle Gott av Martin Rinkhardt, i låda i mahognyfanér, höjd ca 20, 30x25 cm, mekanismen fungerar vid inskrivningstillfället, vev för uppdragning medföljer

Bruksslitage, lås på lådan senare bemålat

478548

2017-08-30