Kruka USA Pueblo

Kruka USA Pueblo
Kruka USA Pueblo
Kruka USA Pueblo
Kruka USA Pueblo
Kruka USA Pueblo
Kruka USA Pueblo
Kruka USA Pueblo
Kruka USA Pueblo
Kruka USA Pueblo
Kruka USA Pueblo
Kruka USA Pueblo
Kruka USA Pueblo

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KRUKA, lergods, USA, 1900-talets första hälft, Pueblo, dekor i brunt samt rostrött av geometriska figurer, diameter ca 18 cm, höjd ca 21 cm, bok medföljer: "Historic Pottery of the Pueblo Indians 1600-1880", Larry Frank & Francis H. Harlow

Slitage

478616

2017-08-19