Kruka USA Pueblo
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KRUKA, lergods, USA, 1900-talets första hälft, Pueblo, dekor i brunt samt rostrött av geometriska figurer, diameter ca 18 cm, höjd ca 21 cm, bok medföljer: "Historic Pottery of the Pueblo Indians 1600-1880", Larry Frank & Francis H. Harlow
Slitage
478616
2017-08-19