Kerstin Hedeby olja

Kerstin Hedeby olja
Kerstin Hedeby olja

Klubbat för:

650 SEK

1 500 SEK

KERSTIN HEDEBY-PAWLO (född 1926): Komposition, signerad och daterad Hedeby -58, oblandteknik på papper, ca 98x72 cm

Historik, Kerstin Hedeby-Pawlo fick sin huvudsakliga utbildning vid Konstakademien i Stockholm 1948-53. Sedan 1949 har hon medverkat som kostymör och scenograf i ett 30-tal uppsättningar i samarbete med bl a Ingmar Bergman. Kerstin Hedeby-Pawlo har under åren arbetat på bl a Malmö stadsteater, Kungliga Operan i Stockholm, Operan i Helsingfors, Det Kongelige Teater i Köpenhamn samt Kungliga Dramatiska Teatern i Stockholm.

478694

2017-08-20