Karmstolar 1920-tal
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KARMSTOLAR, 1 par, Upsala Möblerings AB, 1928, sannolikt formgivna av Ameritz Lovén, massiv mahogny, tagelstoppade textilklädda sitsar, brännmärkta, höjd ca 87, sitthöjd 47 cm
HISTORIK: Enligt uppgift köpta på 1970-talet i samband med möblerensning på Uppsala Slott
Bruksslitage, smärre skador/lagningar
478882
2017-08-21