Karmstolar 1920-tal

Karmstolar 1920-tal
Karmstolar 1920-tal
Karmstolar 1920-tal
Karmstolar 1920-tal
Karmstolar 1920-tal
Karmstolar 1920-tal
Karmstolar 1920-tal
Karmstolar 1920-tal
Karmstolar 1920-tal
Karmstolar 1920-tal
Karmstolar 1920-tal
Karmstolar 1920-tal

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

KARMSTOLAR, 1 par, Upsala Möblerings AB, 1928, sannolikt formgivna av Ameritz Lovén, massiv mahogny, tagelstoppade textilklädda sitsar, brännmärkta, höjd ca 87, sitthöjd 47 cm

HISTORIK: Enligt uppgift köpta på 1970-talet i samband med möblerensning på Uppsala Slott

Bruksslitage, smärre skador/lagningar

478882

2017-08-21