Sundevalls svenska fåglar, 3 vol.

Klubbat för:

2 200 SEK

2 500 SEK

SUNDEVALLS SVENSKA FÅGLAR (3). SUNDEVALL, CARL JACOB & KINBERG, JOHAN GUSTAF HJALMAR. Svenska foglarna. Med text af professor Carl J. Sundevall, tecknade och lithographierade af Peter Åkerlund. I-IV. Stockholm, hos J. & A. Riis, 1856-71/hos A. L. Normans Boktryckeri-Aktiebolag, 1885-86.
Tvär folio. 246 x 336, 247 x 340 respektive 255 x 350 mm. (6), 352, 353-755, (2), 757-1188, (2), 1189-1570 s. Tonlitograferat titelblad, litograferad dedikation och 84 delvis handkolorerade litograferade planscher samt inklistrad rättelselapp, samtliga i första bandets inledning. Litet nötta och ej helt uniformna halvfranska band. Några småfläckar. 3 volymer.

Ovanlig med texten komplett.

Se text!

478964

2017-08-21