Julporslin Rörstrand

Julporslin Rörstrand
Julporslin Rörstrand
Julporslin Rörstrand
Julporslin Rörstrand
Julporslin Rörstrand
Julporslin Rörstrand
Julporslin Rörstrand
Julporslin Rörstrand
Julporslin Rörstrand
Julporslin Rörstrand
Julporslin Rörstrand
Julporslin Rörstrand
Julporslin Rörstrand
Julporslin Rörstrand
Julporslin Rörstrand
Julporslin Rörstrand

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

RÖRSTRAND, julporslin, 13 dlr, bestående av: oval grötskål med lock, flintgods, reliefdekor av tomtar, lockknopp i form av tallkvist, formgiven av Alf Wallander, Rörstrand, jugend, märkt Rörstrand undertill samt med konstnärens namn i relief på livet, 2 karotter med lock, flintgods, lockknoppar i form av tomtar, märkta Rörstrand resp. Göteborgs porslinsfabrik, ca 1925, tillbringare, "Herrgårdsjul", porslin, märkt Rörstrand, omkring 1980, 5 glöggmuggar och 4 skålar "God jul", porslin, märkta Rörstrand.

Den ovala grötskålen med krackelyr och missfärgningar. De runda karotterna med krackelyr, den ena också med kantspricka i skålen och den andra med mindre lagning på lockets kant.

479265

2017-09-04