Två fågelskulpturer
Klubbat för:
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DAN LEONETTE (född 1941): Fågel på sockel, rakubränd keramik, ristad signatur på sockeln Dan Leonette samt numrerad 26/150, höjd med sockel ca 23 cm, längd ca 34 cm
BERNT TÖRNER (född 1943): Fågel på ägg, stengods, två delar med ben i metall, på träsockel, ej signerad, höjd med sockel ca 32 cm
Dan Leonettes fågel med obetydligt ytslitage. Berndt Törners fågel har ursprungligen varit fastlimmat vid träplattan men limmet har släppt.
479313
2017-09-03