Gruvdrift 1700-talet, 5 vol.

Gruvdrift 1700-talet, 5 vol.
Gruvdrift 1700-talet, 5 vol.
Gruvdrift 1700-talet, 5 vol.
Gruvdrift 1700-talet, 5 vol.

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GRUVDRIFT, 1700-talet (5). RINMAN, SVEN. Bergwerks lexicon. I-II. Stockholm, hos Johan A. Carlbohm, 1788-89.
4:o. 221 x 187 mm. (12), 1096, (2), 1248, (26) s. 2 graverade titelblad m. porträttvignett.
Nära samtida halvfranska band med guldornerade ryggar, marmorerade pärmpapper och dito snitt. Övre kapitälen till första och tredje banden spruckna, liksom deras främre inre falsar. Rena inlagor. Philip Bogislaus von Schwerins stämpel på titelbladen. 5 volymer.

Saknar atlasdelen med dess 34 planscher.

Proveniens: Författaren och fjällfotografen Tore Abrahamsson, född 1928.

Se text!

479405

2017-08-31