Lapplands-litteratur, 5 vol.

Lapplands-litteratur, 5 vol.
Lapplands-litteratur, 5 vol.
Lapplands-litteratur, 5 vol.
Lapplands-litteratur, 5 vol.
Lapplands-litteratur, 5 vol.
Lapplands-litteratur, 5 vol.

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

LAPPLANDSLITTERATUR (5). LUNDBOHM, HJALMAR (utg.). Lapparne och deras land. Skildringar och studier. I-VII. Omfattar: I) TURI, JOHAN. En bog om lappernes liv. Muittalus samid birra af den svenska lap Johan Turi. Köbenhavn, 1911, II) DEMENT-HATT, EMILIE. Meclapperne i höjfjellet. Stockholm, 1913, III) KOLMODIN, TORSTEN. Folktro, seder och sägner från Pite lappmark. Stockholm, 1914, IV) FORSSLUND, KARL-ERIK. Som gäst hos fjällfolket. Stockholm, 1914, V) NORDSTRÖM, ESTER BLENDA. Kåtornas folk. Stockholm, 1916, VI) TURI, JOHAN. Muittalus samid birra. En bok om lapparnas liv. Stockholm, 1917, VII) DRAKE, SIGRID. Västerbottenslapparna under första hälften av 1800-talet. Etnografiska studier. Stockholm, 1918.
8:o. Skiftande mått. Grågröna halvmarokängband med blind- och guldornerade ryggar, marmorerade pärmpapper med gulddekorlinjer, övre guldsnitt och medbundna omslag (G. Hedberg). 5 volymer.

Ej kollationerade.

Proveniens: Författaren och fjällfotografen Tore Abrahamsson, född 1928.

Se text!

479419

2017-08-31