Ljusstakar gustavianska av Zadoch Bergenholtz
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ZADOCH BERGENHOLTZ (tenngjutare i Vimmerby 1793-1820/25), ett par ljusstakar, gustavianska, fyrstämplade ZB Vimmerby 1799, tenn, klockformad fot med pärlstav, kannelerad pelare med balusterformad ljuspipa, höjd 26,5 cm
Smärre bristning och slitage
479545
2017-08-26