Ljusstakar gustavianska av Zadoch Bergenholtz

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

ZADOCH BERGENHOLTZ (tenngjutare i Vimmerby 1793-1820/25), ett par ljusstakar, gustavianska, fyrstämplade ZB Vimmerby 1799, tenn, klockformad fot med pärlstav, kannelerad pelare med balusterformad ljuspipa, höjd 26,5 cm

Smärre bristning och slitage

479545

2017-08-26