Med litografi av Brusewitz och etsning av Sallberg
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TVÅ BIBLIOFILUPPLAGOR. (2). BRUSEWITZ, GUNNAR. Dagbok från en sjö. Stockholm (tryckt i Växjö) 1996.
4:o. 1 signerad originalfärglitografi (löst bifogad), planscher o.a. illustrationer av författaren. Omslag medbundet.
Brunt originalhfrbd. Skinnskodd pbdkassett. Bibliofilupplaga tryckt i 100 nr. ex., detta nr 54.
BIBLIOFILUPPLAGA. JOHANSSON, G. - REHNBERG, M. - SELLING, G. Ur svenska hjärtans djup... Bilder från Oscar II:s Stockholm. Stockholm 1953.
4to. 1 signerad originallitografi av Harald Sallberg, nr 316/400, kolofonen signerad av författarna.
Blått hfrbd, dekorerat.
2 vol.
Ur svenska hjärtans djup - nött band, någon cigarettdoft.
479762
2017-08-30