Historia, topografi Lappland m. m, 13 vol.

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HISTORIA, TOPOGRAFI LAPPLAND M. M. (13). GÖTHE, GUSTAF. Om Umeå lappmarks svenska kolonisation från mitten av 1500-talet till omkr. 1750. Uppsala, 1929, TURI, JOHAN. Muittalus samid birra. En bog om lappernes liv... Köbenhavn, 1910 (endast texten), SOMMARIN, EMIL. Bidrag till kännedom om arbetsförhållanden vid svenska bergverk och bruk i äldre tid till omkring år 1720. Lund, 1908, RHEEN, SAMUELE. En kortt relation om lapparnes lefwarne och sedher, wijdskiepellser, sampt i många stycken grofwe wildfarellsser (Bidrag till kännedom om de svenska landsmålen och svenskt folkliv. XVII. 1.). Uppsala, 1897, COLLINDER, BJÖRN. Ordbok till Sveriges lapska ortnamn. Uppsala, 1964, BURMAN, FALE. Jämtlands vägar. Dagboksanteckningar från 1791. Östersund, 1902, GOES, DAMIANUS À. Tvenne skrifter af den portugisiske riddaren Damianus à Goes: Veklagan öfver det lappska folkets öde och Lapplands beskrifning... I-II. Stockholm, 1915 ( 2 exemplar, det ena med trasigt tillägg), Svenska Linné-Sällskapets årsskrift årgång XXX, 1947 (med flera uppsatser om den lappländska resan). Uppsala, 1948, LINNÉ, CARL VON. Iter lapponicum. Andra upplagan. Uppsala, 1913, HAMBERG, AXEL. Gesteine und Tektonik des Sarekgebirges nebst einem Überblick der skandinavischen Gebirgskette. Stockholm, 1910.

Inalles 13 volymer. Ej kollationerade. Understrykningar och enstaka anteckningar. De 4 första titlarna privatbundna, övriga mestadels häftade, med varierande grad av slitage.

Proveniens: Författaren och fjällfotografen Tore Abrahamsson, född 1928.

Se text!

479842

2017-08-31