Petrejus krönika 1656, 2 vol.

Petrejus krönika 1656, 2 vol.
Petrejus krönika 1656, 2 vol.
Petrejus krönika 1656, 2 vol.
Petrejus krönika 1656, 2 vol.
Petrejus krönika 1656, 2 vol.
Petrejus krönika 1656, 2 vol.
Petrejus krönika 1656, 2 vol.
Petrejus krönika 1656, 2 vol.

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

1 500 SEK

PETREJUS KRÖNIKA 1656 (2). PETREJUS, PETRUS. Een kort och nyttigh chrönica, om alla Sweriges och Göthes konungar/ som hafwa både in- och uthrijkes regerat/ ifrån then första konung Magog/ in til thenna höghlofligha nu regerande k. Carl then IX. Så ock om the amazoniske qwinnors berömligha gerningar/ hwar the hafwa bode och regerat/ hwadan the äre uthgångne och huru länge theras regemente warit hafwer/ sampt en oration som hållen är uti Basel/ anno 1440. aff d. Nils Ravaldi erchiebiskop i Upsala/ om göthernas och the swenskas manligha bedriffter. Thetzlijkes på hwad sätt konunga walet hoos the swenska och götherna fordom är hållit blifwit/ korteligen och enfaldeligen allom trognom swenskom til ähra och gagn aff många trowärdiga åthskilleliga crönikor uthi tree böker författat/ skrifwin och uthgången aff Petro Petreo Ubsaliensi.
Stockholm, Ignatius Meurer, 1656.
8:o. (2), 178 s.
2 exemplar.
1: Trasigt senare (1800-talets första hälft) halvfranskt band. 145 x 99 mm. Synbarligen har bandet innehållit annan småskrift. Genomgående lagerfläckig, bitvis solkig och snålt skuren med en del tryckförluster, främst paginering och kustod. Titelbladet uppfodrat och med lagningar. Ture Gundersens exlibris.

2: Senare (sent 1800-tal) skinnband med rikt guldornerad rygg med röd etikett, pärmarna med förgyllda girlandramar. Främre pärmen loss. Något lagerfläckig, fuktrand i övre marginalen. Titelbladet uppfodrat, med pappersförlust i nedre högra hörnet. Gustaf Holdo Stråles exlibris på främre pärmens insida.

2 volymer.

Collijn, Sverige bibliografi 1600-talet, spalt 701. 3:e upplagan.

Proveniens: Författaren och fjällfotografen Tore Abrahamsson, född 1928.

Se text!

479899

2017-08-31