Madeleine Pyk Den förtrollade skogen

Klubbat för:

40 000 SEK

Utropspris

45 000 SEK

MADELEINE PYK (född 1934): "DEN FÖRTROLLADE SKOGEN", signerad M.Pyk, olja på duk, ca 135x260 cm,

Maskinskrivna brev av Madeleine Pyk medföljer (ej undertecknade) där bla målningen "Den förtrollade skogens" uppkomst beskrivs:

"När jag träffade Kri ville jag visa henne Österlen hitta ett hus i Brantevik dit hade jag längtat och vi hittade ett gathus i Simrishamn och ja så blev det Österlen som jag nu för första gången på 25 år vågat måla just nu visar jag dem här på museet plus en tavla av vår skogsbrand då vår skog brann opp på släktgården Skägga
Överskägga på norra Värmdö en släktgård sen några generationer jag var 20 år seglade med Lasse Forsberg och såg att det stod en rökpelare opp från skogen simmade i land vi jobbade med granruskor för att försöka släcka elden grannarna jobbade med motorsåg för att göra brandgator med förgäves skogen brann och det glödde i veckar efteråt hästarna ville inte rida genom skogen"
"Flera år senare spände jag upp en stor linneduk i ateljén preparerade den och målade svarta träd i full fart slängde på färgen det blev en kinesisk målning rullade ihop glömde bort hittade i våras och målade vidare mina figurer befolkar nu skogen nu heter den trollskogen det tog 60 år emellan ännu känner jag lukten"

Breven finns i kundtjänst

479909

2017-08-27