Lappland, Sulitelma gruvor, 3 vol.

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LAPPLAND, SULITELMA GRUVOR (3). Sulitelma Grufvor. Berättelse af styrelsen. Stockholm, Hasse W. Tullbergs Boktryckeri, 1898.
Tvär 4:o. 225 x 290 mm. 7, (1) s. 35 planscher, varav 1 utvikbar, 5 utvikbara färglitograferade kartor. Dekorerat rött originalklotband, främre omslaget medbundet. Liten ljus fläck på främre pärmen. Anteckningar i övre marginalen på en plansch. Lagad reva i den geologiska kartan. Ovanlig, fint exemplar.

BERGQVIST & SVENONIUS (utg.). Lappland. Det stora svenska framtidslandet. En skildring i ord och bild af dess natur och folk. Stockholm, C. A. V. Lundholm, 1908.
Tvär folio. 305 x 430 mm. (2), 281, (5) s. Illustrerad. 37 färgplanscher. Litet fläckigt originalklotband. Enstaka småfläckar.

Lappland [=omslagstitel]. Gällivare och Malmberget, David Isaksons Bokhandel, utan årtal (c:a 1910-tal).
Tvärformat. 223 x 285 mm. 32 (av 33) fotografier monterade på (9) blad. Häftad, i nött och delvis blekt omslag. Saknar ett fotografi.

Inalles 3 volymer.

Proveniens: Författaren och fjällfotografen Tore Abrahamsson, född 1928.

479928

2017-08-31