Hülphers resor i Norrland, 4 vol.

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

HÜLPHERS RESOR I NORRLAND (4). HÜLPHERS, ABRAHAM ABRAHAMSSON. Samlingar til en beskrifning öfwer Norrland. I-V:1-2. Västerås, hos Joh. L.Horrn, 1771-93.
8:o. 189 x 118 respektive 212 x 137 mm. För kollationering, se nedan!
Delarna I-III i senare halvfranska band med guldornerade ryggar med bruna och gröna etiketter, marmorerade pärmpapper med dubbla gulddekorlinjer, övre guldsnitt och övriga sprängda, IV och V i senare skinnband med guldornerade ryggar med bruna och gröna etiketter, pärmar med förgyllda ramgirlander och inre förgyllda bordurer samt övre guldsnitt (G. Hedberg). De senare i invändigt flanellfodrade marmorerade pappkassetter. Ryggarna lätt nötta längs falsarna. Delarna IV och V:2 oskurna och bitvis ouppskurna. Enstaka småfläckar, spridda marginalanteckningar. Litet grövre bläckfläck i undre marginalen s. 79-80 i del I. Kartan till del V med lagad reva. Ovanligt rena inlagor. 4 volymer.

Närmast komplett svit. Del V:3 trycktes först 1922.

Proveniens: Författaren och fjällfotografen Tore Abrahamsson, född 1928.

Kollationering:
I. (12), 129, (3), 30, (2) s. Graverat titelblad och utvikbar handkolorerad graverad karta.
II. (12), 272, 33, (3) s. Graverat titelblad och utvikbar handkolorerad graverad karta.
III. (12), 124, 8 s. Graverat titelblad.
IV. (16), 392, 72 s. Graverat titelblad och utvikbar handkolorerad graverad karta.
V:1. (16), 344, 64 s. Graverat titelblad och utvikbar handkolorerad graverad karta.
V:2. (16), 160 s. Graveratb titelblad.

Se text!

479952

2017-09-07