Gezeliusbibeln, 3 vol.

Gezeliusbibeln, 3 vol.
Gezeliusbibeln, 3 vol.
Gezeliusbibeln, 3 vol.
Gezeliusbibeln, 3 vol.
Gezeliusbibeln, 3 vol.
Gezeliusbibeln, 3 vol.
Gezeliusbibeln, 3 vol.
Gezeliusbibeln, 3 vol.
Gezeliusbibeln, 3 vol.
Gezeliusbibeln, 3 vol.

Klubbat för:

2 000 SEK

2 000 SEK

GEZELIUSBIBELN (3). Thet Gamla Testamentets förste - fierdedeel... + Thet Nya Testamentets första - andra deel... Utg. J. Gezelius d.ä. - J. Gezelius d.y. Stockholm - Åbo (H. C. Merckell - P. J. Nyström) 1724-28, 1752 (Nya testamentet i 2:a upplagan).
Folioformat. 397 x 270 mm. Nötta samtida skinnband. Lagerfläckig, återkommande fuktfläckar. En del revor och andra småskador. Gåvotillskrift på frampärmarnas insida: "Skänkt af Fält-Prosten And. Vinberg i Hjerpås till F. Carlstrand 1831" i de två första banden, Andreas Vinbergs ägarnamnteckning, dateradUps. 17 junii 1780 i det tredje. 3 volymer.

Ej kollationerad.

Se text!

480058

2017-08-27