Stolar Stockholm Lars Stensö

Stolar Stockholm Lars Stensö
Stolar Stockholm Lars Stensö
Stolar Stockholm Lars Stensö
Stolar Stockholm Lars Stensö
Stolar Stockholm Lars Stensö
Stolar Stockholm Lars Stensö

Klubbat för:

3 000 SEK

4 000 SEK

LARS STENSÖ, "Stockholm", stolar, 4 st, betsad alm, signerade och numrerade 2011, sitthöjd ca 44 cm
HISTORIK: Lars Stensö startade, efter utbildning vid Konstfack, en snickeri- och formverkstad vid Mosebacke torg i Stockholm. Efter åren som egenföretagare återvände Lars Stensö till Konstfack, först som lärare och senare som lektor vid institutionen för inredningsarkitektur och möbeldesign. Sedan 1990-talet har Lars Stensö framgångsrikt drivit en arkitektfirma och ritat privatbostäder med ett helhetskoncept avseende såväl interiör, specialritade möbler som exteriör. Hans egenhändigt byggda ateljé och verkstad ligger på Väddö utanför Stockholm.

Lars Stensö samarbetar sedan 2010 med Woodstockholm som formgivare och arkitekt.
Woodstockholm är en stockholmsbaserad möbelproducent som agerar agent åt bla. Uglycute och Lars Stensö.

Bruksslitage

480082

2017-08-27