Citronskål Kina 1700-tal

Citronskål Kina 1700-tal
Citronskål Kina 1700-tal
Citronskål Kina 1700-tal
Citronskål Kina 1700-tal
Citronskål Kina 1700-tal
Citronskål Kina 1700-tal
Citronskål Kina 1700-tal
Citronskål Kina 1700-tal
Citronskål Kina 1700-tal
Citronskål Kina 1700-tal

Klubbat för:

7 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

CITRONSKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), tvådelad i form av trädstam med två putti samt genombruten gallerskål, efter Meissen-modell, troligen tillverkad omkr. 1775, höjd ca 38,5 cm

LITTERATUR: Jämför med, David Howard & John Ayers, "China for the West", vol. II, 1978, s. 564, bild 583

Lagningar, skador

480147

2017-08-31