Ljusbärande putti

Ljusbärande putti
Ljusbärande putti
Ljusbärande putti
Ljusbärande putti
Ljusbärande putti
Ljusbärande putti
Ljusbärande putti
Ljusbärande putti
Ljusbärande putti
Ljusbärande putti
Ljusbärande putti
Ljusbärande putti

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LJUSBÄRANDE PUTTI, 1 par, barock, 1600/1700-tal, sannolikt Sydtyskland, komponerade som ett spegelvänt par och sitter på profilerade fundament, ljushållarna är spiralvridna, hornformade och omgivna av akantusblad, skurna i lind, krederade och med rester av förgyllning och bronsering, höjd ca 81, största bredd 35 samt största djup 36 cm

Proveniens: Fållans Gård, Trångsund

Bitar av tår, fingrar, lockar m m är borta, sprickor och insektsangrepp, renoverade och kompletterade.

480474

2017-08-30