Tapio Wirkkala Kantarelli Iittala
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, "Kantarelli", vas, Iittala, linjeslipad dekor, signerad Tapio Wirkkala Iittala, höjd ca 10,5 cm
HISTORIK: Modellen är formgiven 1946 och kom att tillverkas i tre olika storlekar mellan åren 1948-60, visades på Triennalen i Milano 1951
Slitage
480475
2017-08-30