Karmstol gustavianska av Erik Öhrmark

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

FÅTÖLJ, gustavianska stockholmsarbeten, Erik Öhrmark, (mästare i Stockholm 1777-1813/16) otydligt signerad EÖM, träskuren dekor av hörnfleuroner, kannelerade ben, bemålade, sitthöjd 41, höjd 93 cm

Proveniens: Fållans Gård, Trångsund

Slitage, maskstungen, kompletterade fotavslut

480527

2017-08-30