Karmstol gustavianska av Erik Öhrmark
Klubbat för:
5 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÅTÖLJ, gustavianska stockholmsarbeten, Erik Öhrmark, (mästare i Stockholm 1777-1813/16) otydligt signerad EÖM, träskuren dekor av hörnfleuroner, kannelerade ben, bemålade, sitthöjd 41, höjd 93 cm
Proveniens: Fållans Gård, Trångsund
Slitage, maskstungen, kompletterade fotavslut
480527
2017-08-30