Krus Danmark 1700-tal
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KRUS, Danmark, 1700-tal, saltglaserat stengods med lock av silver med förgylld medalj, Fredrik IV av Danmark, reformationsfesten 1717, medaljör Peter Berg, locket invändigt förgyllt, mästarstämpel AS, höjd ca 20 cm
Smärre slitage, enstaka bristning samt lagning på locket
480607
2017-08-29