Krus Danmark 1700-tal

Krus Danmark 1700-tal
Krus Danmark 1700-tal
Krus Danmark 1700-tal
Krus Danmark 1700-tal
Krus Danmark 1700-tal
Krus Danmark 1700-tal
Krus Danmark 1700-tal
Krus Danmark 1700-tal
Krus Danmark 1700-tal
Krus Danmark 1700-tal

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KRUS, Danmark, 1700-tal, saltglaserat stengods med lock av silver med förgylld medalj, Fredrik IV av Danmark, reformationsfesten 1717, medaljör Peter Berg, locket invändigt förgyllt, mästarstämpel AS, höjd ca 20 cm

Smärre slitage, enstaka bristning samt lagning på locket

480607

2017-08-29