Guldkroken keramik
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 200 SEK
KERAMIK, 22 dlr, bl a Guldkroken, Hjo, bestående av: 2 lampfötter, tuppformad vas, 4 kattfiguriner, ananasformad bonbonjär, äppleformad bonbonjär, hjärtformad bonbonjär, 5 fat, kvadratisk skål, 2 ljusstakar i form av fåglar, 2 blomhållare i form av fåglar, kanna, bägare, fajans, delvis förgyllt, flera delar omärkta, lampfötternas höjd inklusive skärmar 48 cm
Vissa delar med lättare bruksslitage. Ananasburken med överglaserad nagg på locket från tillverkningen. Lampfötterna saknar metallfattning mellan foten och lampfästet.
480716
2017-09-06