Roland Svensson böcker med originalgrafik 2 st
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ROLAND SVENSSON (1910-2003), I Roland Svenssons övärld. Ett urval ur hundra dagböcker 1946-1960, Bo Grandien 1995, 1 originalfärglitografi, löst bifogat, signerad Roland S, numrerad 109/200, 230150 mm.
Hfrbd, omslag medbundet.
Bibliofilupplaga tryckt i 200 (av 225) numrerade av författaren signerade exemplar, detta nr 109.
SVENSSON, ROLAND. Ensliga öar, 1954, 1 signerad originalfärglitografi numrerade XIIII/XX, samt 1 signerade originalfärglitografi (mått ca 250x190 mm).
Halvpergament med litograferat pärmpapper, övre guldsnitt, i övrigt oskuren, pergamentskodd fodrad kassett (bunden av H. Härfstrand). Med tillskrift från förläggaren Hans Rabén (gratulation) till Bertil Tronêt på hans 50 årsdag (VD i KF (numera Coop) som då ägde Rabén och Sjögren). Biblifilupplaga tryckt i 180 (160 och XX) numrerade och av författaren signerade exemplar, detta nr XIII.
2 volymer.
Tillskrift på försättsbladet till Ensliga öar. Något blekt rygg på Övärld.
480763
2017-09-01